Najbardziej liczna sekcja zegarków naręcznych to te zasilane baterią kwarcową. Największym atutem tego rodzaju mechanizmu (zegarków kwarcowych) jest wysoka dokładność wskazań, za którą odpowiada drgający kryształ kwarcu. Raz ustawiony zegarek kwarcowy nie wymaga cyklicznego nakręcania, a przeciętna żywotność baterii wynosi około dwa, trzy lata.
Niektóre zegarki kwarcowe zasilane baterią synchronizują się z zegarem atomowym, więc ich wskazania są niemal stuprocentowo dokładne. Przykładem takich czasomierzy jest Casio seria Waveceptor.
Kolejną zaleta tego rodzaju jest niska cena. W naszym asortymencie można znaleźć zegarki kwarcowe dla kobiet, mężczyzn, a także dzieci już za mniej niż 100 zł. Wybór zegarków kwarcowych jest ogromny, a cena uzależniona jest od różnych parametrów. Droższe modele zazwyczaj posiadają więcej różnorodnych funkcji. Poza standardowymi, które są dostępne w większości zegarków, oferujemy modele wyposażone w funkcje przydatne np. podczas uprawiania różnych aktywności fizycznych. Dla miłośników turystyki dobrym wyborem okaże się zegarek wyposażony w barometr, termometr, kompas czy wysokościomierz.
Na cenę zegarka wpływa także materiał wykonania. Ponad połowa zegarków kwarcowych wykonana jest ze stali szlachetnej, a jeżeli posiadają pasek to jest on z naturalnej skóry. Wybierając zegarek kwarcowy można zdecydować czy wolimy model z odczytem analogowym czy cyfrowym. Warto zastanowić się też nad przeznaczeniem zegarka, a przede wszystkim przeanalizować jakiej wodoszczelności od niego oczekujemy. Należy pamiętać, że inną klasę będą prezentować typowo sportowe zegarki kwarcowe przeznaczone np. do pływania czy nurkowania, natomiast te bardziej eleganckie zazwyczaj są odporne tylko na niewielkie zachlapania, ewentualnie kąpiel pod prysznicem.
Zegarki kwarcowe doskonale nadają się na prezent. To właśnie w tej grupie dostępnych jest najwięcej ciekawych zestawów, w których oprócz zegarka znajduje się bransoletka, naszyjnik czy spinki do mankietów.
Wszystkie sprzedawane w naszym sklepie kwarcowe zegarki objęte są co najmniej 2 letnią gwarancją producenta i pochodzą z autoryzowanej dystrybucji.
Zegarki kwarcowe mają swoje początki w 1927 roku. Opatentował je kanadyjczyk - Warren Marrison. Początkowo mechanizmy te wykorzystywano jedynie w laboratoriach. Powód był prosty - miały duże rozmiary, a ich konstrukcja była bardzo delikatna i podatna na uszkodzenia.
Ciekawostką jest, że w 1932 roku zegary kwarcowe potrafiły odmierzyć tygodniowe zmiany w tempie obrotu Ziemi.
Lata 60 przyniosły popularność i powszechną dostępność, dzięki rozwojowi przystępnych cenowo półprzewodników układów cyfrowych. W 1969 roku koncern Seiko stworzył pierwszy model komercyjnego zegarka naręcznego o nazwie Astron.
Technologia na bazie kwarcu wykorzystywana jest również w innych urządzeniach elektronicznych między innymi w komputerach, telefonach, tabletach itp.
Mechanizm kwarcowy ma wiele atutów. Przede wszystkim jest bardzo precyzyjny. Czasomierze z takim sercem potrafią wskazać czas z dokładnością 10 sekund różnicy w skali miesiąca.
To częsty wybór osób, które potrzebują dokumentalnego pomiaru czasu. Doskonale sprawdza się w rodzajach takich jak zegarek sportowy.
Zarówno zegarki męskie jak i zegarki damskie z powodzeniem wyposażone są w tego rodzaju napęd. Rozwiązanie to cieszy się również popularnością ze względu na swoją przystępną cenę.
Mechanizmy kwarcowe są oparte o zjawisko piezoelektryczne. To proces, w którym kryształ wykazuje na swojej powierzchni ładunki elektryczne pod wpływem naprężenia mechanicznego.
Zasilany baterią elektroniczny generator drgań posiada w swoim obwodzie zwrotnym drgający kryształ kwarcu. Takie drgania wytwarzają impulsy, które przepływają przez dzielniki częstotliwości.
Każdy z nich zmniejsza częstotliwość - w efekcie otrzymywany jest jeden impuls na sekundę. Każdy z takich jednosekundowych impulsów zmienia pozycję na wyświetlaczu (zegarki elektroniczne) lub przesuwa sekundnik (analogowe zegarki kwarcowe).
Ten proces ma również zastosowanie w obliczeniu setnych części sekundy (stoper).