Loading

Konserwacja zegarka - czyli jak wyczyścić zegarek?

Jak powszechnie wiadomo zegarki wyposażone są w różne rodzaje mechanizmów. Niezależnie jaki mechnizm posiada Twój czasomierz warto poznać kilka praktycznych sposobów dotyczących ich konserwacji, tak aby mogły wskazywać prawidłową godzinę więcej niż dwa razy na dobę smiley

Bez względu na to, czy nosisz zegarek codziennie czy zakładasz go od święta, powinieneś odpowiednio o niego dbać. Gdy zegarek leży nieużywany, jego wewnętrzny smar może ulec zastygnięciu i rozkruszeniu, a kruszywo może uszkodzić strukturę mechanizmu. Podczas regularnego korzystania z zegarka brud może wnikać w jego powierzchnię i wnętrze przez kopertę, ogniwa, wokół szkła itd.

Najważniejsza jest regularność czyszczenia. Sumiennie przeprowadzony proces czyszczenia powinno się powtarzać raz na kilka miesięcy (jeżeli używamy zegarka codziennie). Na zabrudzenia zewnętrzne bardzo często narażony jest pasek z tworzywa sztucznego, który może czasem wchodzić w reakcję z ubraniami i farbować, a biały wariant może zżółknąć, jeśli nie będzie odpowiednio czyszczony.

Oczywiście wszystkie kupione zegarki w naszym sklepie są nowe, oryginalne na gwarancji i można je w razie problemów oddać do serwisu.

 

Serwis zegarków

 

Skórzane paski są bardzo chłonne, dlatego czyszczenie raz na pół roku może nie wystarczyć. Należy je przecierać co jakiś czas ściereczką z mikrofibry, która wchłonie zawilgocenie i częściowo zatrze powierzchniowy brud. Nieczyszczona stal szlachetna, która ma kontakt z naszą skórą, bakteriami i potem, może szybko stracić swój pierwotny blask.

Zanim rozpoczniesz usuwanie brudu, należy wpierw odpiąć bransoletę od koperty, by nie uszkodzić lub nie zalać wnętrza zegarka, który może nie być wodoszczelny. Bransoletę dokładnie czyścimy mieszanką wody i mydła, a następnie spłukujemy z niej pozostałości mydła i osuszamy miękką ściereczką. Jeżeli mamy do czynienia z bardziej zaawansowanymi zanieczyszczeniami, jak np. tłuste plamy, można użyć płynu do naczyń zamiast mydła.

Do porządnego wyczyszczenia skórzanego paska należy przygotować domową pastę z 1 łyżeczki wody i 1 łyżeczki sody. Tak przygotowaną masę nanosimy na obie strony paska i pozostawiamy na godzinę. Po upływie tego czasu należy miękką ściereczką przetrzeć pozostałości po paście, pozostawić pasek do całkowitego wyschnięcia, a następnie wypolerować zewnętrzną powierzchnię.

Podobnie jak paski materiałowe, te z gumy można bez wahania moczyć w wodzie. Można je wyczyścić bez detergentów, ale gdy używamy balsamów, kremów czy olejków do ciała, narażamy pasek na osady. Aby doczyścić tego typu osady, używamy delikatnego mydła do rąk – podobnie jak w przypadku pasków materiałowych.

 

Czyszczenie zgarka

 

Ostatnio stale wzrasta sprzedaż zegarków solarnych - są one tak naprawdę są łatwe w utrzymaniu. Nie grozi im tzw. przeładowanie, gdyż posiadają specjalne zabezpieczenia gwarantujące, że bateria litowo-jonowa nie zostanie uszkodzona, gdy zegarek nadal będzie wystawiony na działanie światła, mimo pełnego naładowania. Jednak przede wszystkim, należy unikać ładowania czasomierzy wyposażonych w mikropanele fotowoltaiczne w taki sposób, który może spowodować ich przegrzanie, a co za tym idzie, uszkodzenie zegarka.

Nie należy zostawiać zegarka solarnego na desce rozdzielczej samochodu, zwłaszcza w upalne dni, gdyż nagrzewa się ona jeszcze bardziej i szybciej niż inne elementy wnętrza samochodu. Nie należy również czasomierza zasilanego energią słoneczną kłaść zbyt blisko zwykłej żarówki, ponieważ oprócz światła emitują one dużo ciepła. Należy także unikać trzymania zegarka solarnego w bezpośrednim świetle słonecznym przez dłuższy czas, ponieważ słońce, będąc kulą płonącego gazu, wytwarza również dużo ciepła.

 

Smartwatcha najlepiej czyścić ostrożnie przy pomocy wilgotnej ściereczki z mikrofibry lub bawełny, mogą być z niewielką ilością płynu do szyb lub mycia naczyń. Ekran ze szkiełkiem czyścimy wyjątkowo ostrożnie - szkiełka mineralne i poliamidowe nie są przesadnie odporne na zarysowania, dlatego polerowanie powinno być nad wyraz delikatne. Po umyciu i delikatnym przetarciu szkiełka możemy osuszyć je suchą ściereczką. Zagłębienia przy kopercie oraz na spodzie koperty czyścimy delikatnie przy pomocy wykałaczki lub patyczka kosmetycznego.

Nie otwierajmy jednak koperty w celu wyczyszczenia urządzenia wewnątrz, ponieważ możemy utracić gwarancję producenta - jeśli mamy podejrzenie, że zegarek działa gorzej w kwestii mechanizmu, należy oddać go na gwarancję!

 

Jeśli chcemy koniecznie odkazić zegarek, możemy użyć w tym celu malutkich gazików aptecznych nasączonych alkoholem, ale należy pamiętać, by najpierw sprawdzić na malutkiej, niewidocznej powierzchni, czy nie następuje odbarwienie silikonu/gumy ani nie matowieje nam element zegarka!

Zegarek ze stali szlachetnej (zarówno bransoleta jak i koperta) najłatwiej zostanie wyczyszczony zwilżoną szmatką z mikrofibry z niewielką ilością mydła w płynie, płynu do naczyń lub delikatnego odtłuszczacza. Stal szlachetna jest odporniejsza na zarysowania niż srebro, jednak nie należy używać szczoteczki do zębów o twardym włosiu.

Jeśli chcemy dokładniej wyszorować nasz czasomierz, możemy użyć szczoteczki o bardzo miękkim włosiu, pamiętając by nie trzeć z całej siły materiału koperty ani bransolety. Nie używaj również pasty do zębów - niektóre zawierają mikrocząsteczki, które mogą narazić nasz czasomierz na mikrouszkodzenia.

Łatwiej jest jeśli zegarek jest wodoodporny w klasie minimum 50m (5 ATM), możemy go wtedy delikatnie spłukać strumieniem wody z kranu (uważając na ciśnienie wody) i osuszyć ściereczką, a następnie pozostawić do wyschnięcia.

Pasek ze skóry to najczęściej występujący pasek w zegarkach. Aby o niego zadbać, pamiętajmy by nie narażać go na kontakt z niebezpiecznymi płynami. Czyszcząc go uważajmy też na to, by zbyt intensywną pielęgnacją nie zedrzeć z niego warstwy tzw. "top coat", która chroni skórę przed przedostawaniem się do niej potu i kurzu oraz wnikania tłuszczu. Skórzany pasek najlepiej delikatnie oczyścić przy pomocy preparatów przeznaczonych do mycia skórzanych elementów (np. do tapicerki w aucie) lub szamponu do skór. Po osuszeniu warto pasek dodatkowo zaimpregnować preparatem do impregnacji skóry, dostępnym w sklepach obuwniczych oraz specjalistycznych.

W lecie warto poluzować swój skórzany pasek na ręku, aby uniknąć silnego nasiąkania paska potem.

Silikonowy pasek wyczyścimy pod bieżącą wodą z delikatnym mydłem. Używanie silniejszych detergentów może nieodwracalnie odbarwić nasz pasek, dlatego dla pewności, że go nie uszkodzimy, należy sprawdzić reakcję gumy lub silikonu na niewielkiej niewidocznej powierzchni (np. w okolicach zapięcia od wewnątrz).

Etykiety