Loading

Zastosowanie powłoki PVD w zegarmistrzostwie

Wiele modeli zegarków występuje w różnych wariantach kolorystycznych i nie mówimy tutaj wyłącznie o tarczach czy paskach, ale również bransolecie oraz kopercie – czyli głównej, zewnętrznej konstrukcji zegarka. Wielu z nas ma również przeświadczenie, że zegarki "malowane" znacznie szybciej tracą swój pierwotny blask i po prostu się wycierają. Czy tak jest naprawdę? Zapraszamy do artykułu poświęconego powłoce PVD używanej do produkcji kolorowych czasomierzy.

 

Delbana zegarek

 

Od początku – wykańczanie zegarków

Na samym wstępie trzeba wspomnieć, że stal szlachetna to zdecydowanie najczęściej wykorzystywany materiał do produkcji zegarków. Jest ona bardzo uniwersalna, a wysokiej klasy stop gwarantuje jakość i daje pewność, że czasomierz przetrwa wiele lat. Stal można polerować, odnawiać na wiele sposobów, a nawet przerabiać. Więc już tutaj trzeba zaznaczyć, że zegarki bez różnorakich powłok będę zdecydowanie trwalsze i niepodległa to żadnym dyskusjom. Wracając jednak do tematu – zegarki o różnych kolorach stale są poszukiwane i często wybierane. Ma na to oczywiście wpływ ich finalny, świetny i świeży wygląd, producenci stosują wiele technik i nowoczesnych technologii do nakładania koloru na swoje zegarki. Takimi metodami są przykładowo galwaniczne powłoki, lakier kładziony sposobem inkrustacji, czy tzw. „Ion Plating”. Podobnych technik jest jeszcze wiele, ale dzisiaj skupimy się wyłącznie na jednej – pozwalającej nanosić kolory na elementy nie tylko stalowe, ale również wykonane z tytanu i ceramiki, czyli metodzie PVD.

 

Czym jest i jak powstaje powłoka PVD

PVD to skrót pochodzący od angielskiego zwrotu Physical Vapour Deposition i powstaje właśnie w wyniku fizycznego naparowywania materiału. Cały proces tworzenia powłoki rozpoczyna się w komorze próżniowej w podwyższonej temperaturze, która często sięga granicy czterystu stopni. Do nastawki wsadzana jest (przykładowo) koperta zegarka i dzięki osadzaniu się i jednoczesnym utwardzeniu cząsteczek tlenków metali powłoka na stałe okala konstrukcję. W ten sposób tworzone są wszelkie powłoki, niezależnie od ich barwy. Powierzchnia po czasie staje się niezwykle gładka i posiada silną odporność na wszelkiego rodzaju ścieranie.

 

Maszyna

 

Trwałość i użytkowanie

Niestety, producenci zegarków nie dają gwarancji na samą jakość powłoki i okres jej wycierania. Jest to zwyczajne zabezpieczenie przed nadmiernymi reklamacjami. I właśnie to trzeba mieć na względzie. Jeśli szukacie zegarka na wiele długich lat, użytecznego narzędzia na co dzień to zdecydowanie powinniście odpuścić sobie zakup jakiegokolwiek czasomierza „malowanego”. Nieścieralność powłoki w przypadku PVD wynosi od 5 do 15 lat, a zależne jest to od procesu, technologii i jakości materiału. Prędzej czy później warstwa koloru zacznie nam się ścierać i nie będziemy w stanie nic na to poradzić. Po co więc kupować takie zegarki? Odpowiedź jest prosta – moda! Zegarki z powłokami są bardzo ładne, możemy dzięki nim podkreślić nasz styl, urozmaicić garderobę, czy pojedynczą kreację. Użytkowanie takich zegarków powinno być sporadyczne, tzw. ‘od święta’, aby na wiele lat cieszyć się z ich blasku i pięknego koloru. Pamiętajcie, że nawet PH naszej skóry oraz pot może na stałe odbarwić powłokę, bądź ją uszkodzić. Powinniśmy co jakiś czas delikatnie, miękką ściereczką przetrzeć całą powierzchnię, unikać kontaktu z wodą oraz szorstkimi elementami naszej garderoby. Nie ma przeciwwskazań do zakupu kolorowych zegarków, dlatego jeśli coś wam się podoba np czerwony, to nie odmawiajcie sobie! Jeśli mamy w planach, aby taki zegarek towarzyszył nam znacznie dłużej musimy o niego odpowiednio zadbać. Do następnego!

Etykiety