XXI wiek to czas, w którym za zakupy płacimy telefonem, wiadomości odczytujemy na smartwatchu, a autonomiczne samochody w niektórych miejscach na świecie już dowożą pasażerów na miejsce.
Postęp techniczny objął swoim działaniem praktycznie wszystkie dziedziny życiowe, a co za tym idzie coraz więcej przedmiotów codziennego użytku. Tym sposobem zegarek przestał być już po prostu zegarkiem, a stał się… wielozadaniowym pomocnikiem człowieka.
Jakie przydatne funkcje posiadają zegarki wskazówkowe? Chronograf i datownik to już w większości standard. Skupmy się na ciekawych, ale zarazem mniej popularnych "bajerach".
Tachymetr:
Charakterystyczna skala na niektórych zegarkach sportowych to nie przypadkowa ozdoba, a przemyślana, całkiem przydatna funkcja służąca np. do pomiaru prędkości na danym odcinku drogi. Działanie tachometru jest zsynchronizowane ze stoperem. Drugim zastosowaniem jest określenie wielkości produkcji w jednostce ilościowej, czyli np. możemy zmierzyć ile pączków jesteśmy w stanie zrobić w ciągu godziny :)
Uruchamiamy stoper w momencie rozpoczęcia produkcji i zatrzymujemy w chwili skończenia pierwszej sztuki. Cyfra na skali tachometrycznej, na którą wskaże wskazówka sekundnika w chwili zatrzymania oznacza ilość sztuk jakie wyprodukujemy w ciągu jednej godziny.
Wskaźnik faz księżyca:
Poza oczywistą funkcją estetyczną ma ona szerokie zastosowanie dla osób, które obcują z fauną i florą, a poszczególne fazy księżyca wyznaczają pewny cykl w ich pracy i czynnościach. Z tej funkcji najpewniej skorzystają więc np. żeglarze. W przeciwieństwie do innych funkcji nie mamy tutaj żadnych cyfr, a odczyt stanowi sam wizerunek. Aby dokonać odczytu należy posiadać pewną wiedzę z zakresu poszczególnych faz. Pełny cykl księżycowy trwa 29 dni. Pierwsza fazą księżyca jest nów. Po tym czasie przez 8 dni księżyc jest niewidoczny, a na tarczy widać tylko gwiazdy lub granatowe pole. Po 8 dniach pojawia się charakterystyczny "rogalik" i z czasem księżyc na tarczy rośnie. W 15 dnu osiąga pełnię i widać okrągły symbol księżyca. Po tym czasie księżyc zaczyna maleć, aby znów dojść do fazy nowiu. Graficzny księżyc na cyferblacie zegarka to symbol prestiżu, ponieważ tego typu dodatek (prawdziwą,działającą funkcję, a nie narysowaną imitację) posiadają naprawdę luksusowe czasomierze z tzw. wyższej półki.
Zegarki sterowane radiowo:
Łączą się i synchronizują za pomocą fal radiowych z najbliższym zegarem atomowym. Dzięki tej funkcji od razu po uruchomieniu zegarka wyświetla nam się aktualna godzina. Jest to niezwykle przydatna funkcja dla osób, które często podróżują w rożnych strefach czasowych. Zegarek sterowany radiowo również sam automatycznie zmieni godzinę podczas zmiany czasu z letniego na zimowy. Najpopularniejsze serie czasomierzy sterowanych radiowo to Waveceptor w Casio i Radio Controlled w Citizenach.
Wieczny kalendarz:
Ciekawa funkcja zapewniająca wskazywanie aktualnej daty bez konieczności ręcznej korekty. Specjalnie zaprojektowany moduł uwzględnia różną długość lutego w latach przestępnych i nieprzestępnych. Niestety nawet taki zegarek kiedyś będzie wymagał ręcznej korekty daty. Nosząc od teraz czasomierz z wiecznym kalendarzem najbliższa ręczne ustawienie przypadnie na rok...2100. Jeżeli dożyjemy lub przekażemy zegarek dalej, ktoś będzie miał niezwykłą okazję poprawić datę, co w przypadku modeli z tą funkcją ponownie zdarzy się w każdym kolejnym roku nieprzestępnym co 400 lat.
Podświetlenie tarczy Neobrite:
Specjalna powłoka Neobrite pozwalająca na odczyt godziny w warunkach całkowitej ciemności. Prawidłowe naświetlenie dowolnym źródłem światła wskazówek i indeksów uruchamia właściwości luminescencyjne. Jest to jeden z najczęściej stosowanych rodzajów podświetlenia w zegarkach.
Podświetlenie trytowe:
Tryt, czyli izotop wodoru okazał się niezawodnym, innowacyjnym rozwiązaniem podświetlenia w zegarkach. Technologia H3 wykazuje 100 razy mocniejsze właściwości niż typowa powłoka luminescencyjna. Podświetlenie trytowe nie wymaga baterii, ani żadnego akumulatora, a czas nieprzerwanego funkcjonowania może wynieść nawet do 25 lat.
Oczywiście to tylko garstka funkcji, które mogą posiadać tak niepozorne dodatki jak zegarki. Same się nakręcają, ustawiają, kalibrują...
Pozostaje czekać, aż samodzielnie będą nam wskakiwać na nadgarstki :)