Loading

Zegarki Orient - klasyka z japońskimi mechanizmami - opinie

Zegarki Orient - klasyka z japońskimi mechanizmami

Orient to japoński producent zegarków z wieloletnią, ugruntowaną pozycją na rynku. Firma powstała niedługo po drugiej wojnie światowej, bo w 1950 roku. Od tego czasu minęło wiele lat, a w tym czasie marka Orient na stałe zagościła na salonach zegarmistrzowskich.

Firma znana i ceniona jest na całym świecie między innymi za to, że jest w stanie sama od podstaw tworzyć zegarki z wielu swoich kolekcji. Orient jako jedna z nielicznych firm na rynku oprócz samych kopert czy tarcz wytwarza również mechanizmy do swoich zegarków.

 

Same mechanizmy w zegarkach Orient można podzielić na kilka osobnych rodzajów.

- Pierwszy rodzaj to mechanizmy kwarcowe, zasilane baterią kwarcową. Do precyzji pomiaru najczęściej stosuje się oscylator z kwarcowego kryształu. W zegarkach analogowych (wskazówkowych) stosowane są przekładnie do przekazywania odpowiedniej siły aby wskazówki były wprawiane w ruch. Natomiast w zegarkach elektronicznych stosowany jest układ elektroniczny, który przy pomocy panelu cyfrowego prezentuję określone wskazania.

- Poza mechanizmami kwarcowymi zegarki Orient występują także z mechanizmami mechanicznymi. To właśnie te mechanizmy tego japońskiego producenta są bardzo doceniane na rynku zegarmistrzowskim. Ich działanie polega na wykorzystaniu energii sprężyny zamiast energii elektrycznej. W czasomierzach z tym mechanizmem sprężyna nakręcana jest manualnie przy pomocy koronki. Taki mechanizm w odróżnieniu od kwarcowego składa się z setek precyzyjnych części, które dzięki nakręceniu sprężyny wprawiane są w "życie". Stąd często można usłyszeć o biciu serca w zegarku.

- Popularne są jeszcze zegarki automatyczne, działają one w podobny sposób do zegarków mechanicznych. Tutaj jednak marka Orient opracowała swoje autorskie rozwiązanie polegające na odbieraniu energii z ruchu naszej ręki podczas noszenia zegarka. Zegarek napędza także sprężyna wprawiająca dziesiątki trybików w "życie". Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy osobno nakręcać zegarka jeśli tylko w nim codziennie chodzimy. W niektórych modelach można spotkać mechanizmy pozwalające dociągnąć sprężynę za pomocą koronki nawet jeśli zegarek jest wyposażony w mechanizm automatyczny. Funkcja taka to tzw dociąg.

Orient Watch

Ważną informacją jest także fakt, że gdy zegarek zatrzymuje się nie musi to od razu oznaczać, że uległ on uszkodzeniu. W przypadku zegarków mechanicznych zarówno tych automatycznych jak i tych nakręcanych koronką w sytuacji gdy widzimy błędne wskazanie wystarczy zwykle zegarek nakręcić.

Przeważnie zegarek bez wspomagania użytkownika będzie pracował przez okres dwóch dni. Natomiast około 8-10 godzin potrzeba mieć zegarek na nadgarstku aby mechanizm automatyczny w sposób prawidłowy odpowiadał za naciągnięcie sprężyny.

Oczywiście, powyższe wskazówki nie dotyczą tylko i wyłącznie marki Orient lub Orient Star. Mogą mieć one podobne zastosowanie w mechanizmach innych marek. Jednak niewątpliwie warto zainteresować się podczas kupna zegarka, kto zajmuje się produkcją mechanizmu. Jest to najważniejsza część zegarka i tylko niewielu producentów zajmuje się ich produkcja. Mocną stroną zegarków Orient są właśnie produkowane przez nich i dostępne tylko w zegarkach Orient ich własne, autorskie mechanizmy.

Zegarki Orient

Etykiety