Loading

Znów ta zmiana… Kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy?

Choć ostatnimi laty wiele się mówiło o zniesieniu zmiany czasu i przystosowaniu się do czasu letniego, tak do tej pory nie doczekaliśmy się tego fenomenu w naszym kraju. Dla tych co są zagubieni – prostujemy temat – w dalszym ciągu przestawiamy czas. Kiedy następuje zmiana czasu na zimowy? Dni stają się coraz krótsze, chłodniejsze i bardziej ponure, to okres w którym zmiana czasu sama przychodzi nam na myśl, jak wypada w 2021 roku? Zapraszamy do lektury…

 

Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni

 

Pandemia kontra czas

Tak jak wspominaliśmy na początku, od kilku lat Unia Europejska debatuje nad koniecznością zmiany czasu. Oficjalnie potwierdzono, że to właśnie rok 2021 będzie odpowiednim momentem do zniesienia obowiązku zmiany czasu. Decyzja miała dotyczyć większości państw członkowskich i miała wejść w życie w marcu tego roku. W Polsce również trwały rozmowy na temat zniesienia zmiany czasu – w 2016 roku debatowano nad wyborem czasu letniego i powstaniem nowego rozporządzenia w tej sprawie. Po czasie przedłużono stosowanie dwóch czasów właśnie do roku 2021. Ostatecznie przez pandemię wywołaną korona wirusem zawieszono wszelkie rozmowy i odłożono decyzje czy kiedykolwiek czas zostanie przestawiony ostatni raz. Eksperci w tym temacie sugerują jednak wstrzymanie tymczasowe debat. Ma to na celu wyeliminowanie chaosu, który mógłby powstać w wyniku dowolnego wyboru czasu zimowego lub letniego przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Nie czas teraz na takie eksperymenty sugerują politycy, mówiąc jednocześnie że zmiany prędzej czy później nastąpią.

 

Noszenie maseczki

 

2021 – witamy czas zimowy!

Pozostając przy przepisach Unii Europejskiej to właśnie one regulują zmianę czasu na zimowy – nazywany czasem podstawowym, czyli środkowoeuropejskim. Rozporządzenie rady ministrów wprowadzono w 2001 roku i jest ono bezterminowe, narzuca konieczność powrotu do czasu zimowego, za każdym razem w ostatnią niedzielę października o godzinie 3.00, czyli 1.00 GMT. W naszym przypadku wskazówki zegarków przestawiamy w nocy z 30 na 31 października. Jest to moment kiedy cofamy zegar o 60 minut wstecz. Jaki jest tego plus? Zyskujemy jednorazowo jedną, dodatkową godzinę snu ;) Niestety jest to okres, w którym mniej cieszymy się ze słonecznych dni, za to poranki nie są już takie mroczne. Po chwili przyzwyczajenia zaczynamy lepiej funkcjonować. W końcu nic się od lat nie zmienia, można powiedzieć że jest to rutyna. Można się tylko zastanawiać, czy jeden czas przyniesie więcej korzyści?... Czas pokarze.

 

Przestawianie zegarka

 

Zegarkowe przestawianie czasu

Posiadacze cyfrowych zegarków, smartwatchy, telefonów i komputerów o zmianę czasu z letniego na zimowy nie mają się co martwić – czas ten przestawi się samoistnie, dzięki zastosowaniu takich technologii jak GPS, Radiocontrol, czy po prostu internet. Co innego kiedy posiadamy klasyczne zegarki automatyczne, mechaniczne czy najprostsze kwarcowe. Je polecamy przestawić już wieczorem, przed snem. Nie mamy konieczności budzić się w środku nocy i nastawiać zegarka. Zaoszczędzimy tym odrobinę sił i nerwów. Warto jednak o tym pamiętać, najlepiej ustawić sobie przypomnienie w kalendarzu. Przejście w nowy tryb czasowy może przysporzyć nam nie lada zakłopotania. Możemy czuć się bardziej senni przez kilka pierwszych dni, nasze samopoczucie może lekko się pogorszyć. Nie dajmy się ponieść rozdrażnieniu i unikajmy konfliktów. W ten sposób na pewno szybciej będziemy gotowi do działania!

Etykiety