Loading

Jak skrócić bransoletę w zegarku – poradnik

Twój zegarek zsuwa się z ręki przez niewłaściwy rozmiar? Dopasuj go do swojego nadgarstka! Przedstawiamy prosty poradnik, dzięki któremu sprawnie przerobisz swój czasomierz. Dowiedz się, jak skrócić bransoletę w zegarku i bezpiecznie ją wyregulować. Podpowiadamy, jakie narzędzia będą potrzebne i na czym polega wybijanie ogniw.

 

Skracanie bransolety – dlaczego warto?

Na początku zastanówmy się, czemu służy skracanie bransolety i dlaczego warto się tego podjąć. Zbyt luźny zegarek może wydawać się błahym problemem. Właściwy rozmiar ma jednak duże znaczenie.

Dobrze wyregulowany obwód:
• zapobiega przesuwaniu się tarczy czasomierza,
• umożliwia wygodne odczytanie godziny,
• ładnie wygląda i dobrze leży na ręce,
• nie dopuszcza do zsunięcia się czasomierza z nadgarstka.


Jeśli bransoleta będzie zbyt duża, noszenie jej stanie się uciążliwe. Nie da się ukryć, że najlepiej wyglądają dobrze dopasowane zegarki. Zwisające z nadgarstka ozdoby nie prezentują się już tak efektownie. Na szczęście można je przerobić zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Wystarczy wybić ogniwa, przesunąć zapięcie lub dorobić dodatkową dziurkę na pasku. Skrócenie bransolety to dość prosta czynność, którą zajmiesz się we własnym domu. Zastanawiasz się, co konkretnie musisz zrobić i na co zwracać szczególną uwagę?

 

Jak skrócić bransoletkę w zegarku


Jak zmniejszyć bransoletę w zegarku krok po kroku?

Na początek przygotuj sobie stanowisko pracy. Zadbaj o porządek i bezpieczne miejsce, w którym ułożysz zdemontowane części czasomierza. Przyda się też dobre oświetlenie, dzięki któremu lepiej dostrzeżesz wszystkie detale i będziesz bardziej precyzyjny w działaniu. Jakie narzędzia będą potrzebne? Wiele zależy od modelu zegarka.


Mogą być przydatne:
• miara krawiecka lub sznurek i linijka,
• miniaturowy śrubokręt,
• pęseta,
• spinacz lub cyrkiel,
• mały młotek,
• igła i małe wiertło.


U zegarmistrza znajdziesz bardziej profesjonalne narzędzia, takie jak specjalny wybijak i kostka montażowa. Na szczęście możesz poradzić sobie bez nich. Wystarczą rzeczy, które już masz w domu. Przy okazji odkryjesz nowe zastosowanie sznurka i spinacza.

 

Zmierz swój nadgarstek

To dość oczywiste. Musisz wiedzieć, jakiego rozmiaru bransolety w zegarku potrzebujesz. Konieczne będzie zmierzenie nadgarstka. Wykorzystaj w tym celu miarę krawiecką. Jeśli jej nie masz, owiń wokół swojej ręki sznurek, a następnie przyłóż go do linijki i sprawdź optymalną długość.

Pamiętaj, że:
• obwód nadgarstka zmienia się w ciągu dnia i zależy od różnych czynników, takich jak temperatura ciała i otoczenia,
• do zmierzonego obwodu musisz doliczyć kilka zapasowych milimetrów.

Wystarczy dodać 0,5 cm. Jeśli wygodniej Ci w luźniejszych paskach, powiększ obwód o 1 cm długości. Na tej podstawie uzyskasz idealny rozmiar czasomierza. Możesz przystąpić do realizacji kolejnych kroków.

 

Festina zegarki

 

Określ rodzaj zegarka

Producenci biżuterii używają różnych materiałów i stosują rozmaite techniki ich łączenia. Stylowy zegarek damski na bransolecie może zaliczać się do jednego z kilku typów wyrobów zegarmistrzowskich. Podobnie jest z modelami męskimi.

Najczęściej spotyka się:
• klasycznie segmentowane bransolety z ogniw łączonych teleskopowo,
• modele stal-mesh oparte na zatrzaskach i siatkowanej stali,
• paski materiałowe.

To, jak zmniejszyć bransoletę w zegarku, w dużej mierze zależy od modelu i zastosowanych łączeń. Sprawdź, do jakiego typu kwalifikuje się Twój czasomierz. Następnie kieruj się naszymi wskazówkami.

 

Zegarki na segmentowej bransolecie

W przypadku segmentowanych bransolet ze stali skracanie jest dosyć proste. Regulowanie odbywa się poprzez wyjmowanie pojedynczych elementów. Zazwyczaj wykonuje się drobną korektę i wyjęcie jednego ogniwa lub dwóch jest wystarczające.

Przygotuj do tego jedno z poniżej opisanych narzędzi:
• miniaturowy śrubokręt (do złączy śrubowych, które wyróżniają się charakterystycznymi łebkami i przecięciem),
• pęsetę lub inne ostro zakończone narzędzie (do łączeń szpilkowych).

Na Twoim czasomierzu umieszczono specjalne oznaczenia, które wskażą Ci kierunek wybijania ogniw. Najczęściej są to łatwe do zrozumienia strzałki. Najlepiej rozpocząć od całkowitego demontażu bransolety. Pozwoli to uniknąć niechcianych wypadków przy pracy i uszkodzenia tarczy zegara. W ten sposób regulacja przebiega bezpieczniej!

Kolejne kroki wyglądają następująco:
1. Połóż bransoletę na boku (narysowane na niej strzałki muszą być skierowane w dół).
2. Wprowadź śrubokręt lub pęsetę do górnego otworu.
3. Uderz we wprowadzone narzędzie małym młotkiem.
4. Usuń ogniwo.
5. Skuj bransoletę w całość.

 

Zasady regulacji ogniw

Jest kilka rzeczy, na które musisz zwrócić szczególną uwagę. Skrócenie bransolety nie powinno wpłynąć na jej wygląd. Jeśli zdejmujesz dwa ogniwa, musisz zrobić to symetrycznie. Jeden element usuń z prawej, drugi z lewej strony. Działaj naprzemiennie i sprawdzaj pozycję zapięcia. Do ułożenia zegarka przyda Ci się stół. Wybijane ogniwo wysuń poza jego krawędź. Spowoduje to upadek części na podłogę. Możesz poprosić kogoś o pomoc i zabezpieczenie jej przed upadkiem. Alternatywą jest przygotowanie dobrego podłoża, dzięki któremu pin nie zgubi się i pozostanie w przewidzianym dla niego miejscu.

Uderzenie młotkiem powinno być delikatne! Pamiętaj, że nie liczy się siła, lecz precyzja i odpowiednie przygotowanie narzędzi pracy. Kluczowe jest również sprawdzenie wymiarów i upewnienie się, ile ogniw należy wyjąć.

 

Zegarek typu stal-mesh

Regulowanie czasomierzy ze stali siatkowanej zajmuje zaledwie chwilę. Jak zmniejszyć bransoletę w zegarku stal-mesh? Wystarczy do tego cyrkiel lub spinacz. Musisz podważyć zatrzask, który znajduje się po zewnętrznej stronie mocowania zapięcia. Takie zegarki są najprostsze do przerabiania i cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród klientów. Po odblokowaniu zapięcia można swobodnie przesuwać je wzdłuż bransolety i zmieniać jej długość. Należy jedynie pamiętać, by po regulacji zablokować mechanizm.

Modele stal-mesh powstają ze specjalnej plecionki stalowej. Wyglądają subtelnie i elegancko, a zarazem są bardzo wytrzymałe. Nie musisz obawiać się, że podczas zmiany długości zostaną uszkodzone. Materiał jest odporny na przetarcia, odbarwienia i deformacje. Jest równie solidny, jak klasyczne bransolety z ogniw ze stali.

 

Zegarki na materiałowych paskach

Twój czasomierz ma pasek z materiału? Lepiej go nie przycinaj. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest dorobienie kolejnej dziurki. Dzięki niej zapięcie będzie idealnie dopasowane do Twojego nadgarstka. Unikniesz natomiast problemów wynikających z samodzielnego cięcia i obszywania materiału. Do wykonania dziurki przyda Ci się igła i małe wiertło.

Musisz:
• zaznaczyć miejsce, w którym chcesz wykonać otwór (możesz to zrobić igłą),
• delikatnie wywiercić otwór.

W przypadku skórzanych materiałów dobrym pomysłem jest zaimpregnowanie okolic dziurki. W trakcie pracy bądź spokojny i precyzyjny. Jeśli chcesz zająć się przycinaniem paska, rób to od jego końców. Nie powinno się zmieniać elementu łączącego przy teleskopach z kopertą. Obszywanie materiału zajmie trochę czasu i wymaga szczególnej staranności. Gdyby prace poszły nie po Twojej myśli, możesz kupić nowy pasek do zegarka i wymienić go w profesjonalnym serwisie.

 

Kiedy przyda się zegarmistrz?

Czasami konieczne jest skorzystanie z pomocy zegarmistrza. Kiedy nie warto działać na własną rękę?

Do fachowca wybierz się, gdy:
• nie umiesz rozpoznać rodzaju bransolety i jej łączeń,
• Twój czasomierz nie ma oznaczeń kierunku wybijania ogniwa,
• słabo radzisz sobie z pracami wymagającymi dużej precyzji,
• nie masz odpowiednich narzędzi,
• brakuje Ci czasu i cierpliwości na domowe wybijanie ogniw.

Nowoczesny zegarek męski na bransolecie często łączy różne techniki fachu zegarmistrzów. Jeśli wybierzesz elegancki model, który zachwyca detalami, na pewno zechcesz mieć go jak najdłużej. Choć czasomierze wykonywane są z solidnych materiałów, manipulowanie przy ich konstrukcji wiąże się z pewnym ryzykiem. Boisz się, że biorąc młotek do ręki, nie trafisz we właściwe miejsce? Nie chcesz zgubić elementów? Jeśli się wahasz nad samodzielną pracą, udaj się do zegarmistrza. Pewność siebie wpływa na Twoje ruchy i precyzję działania.

 

Skracanie bransolety a gwarancja na produkt

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. W większości przypadków samodzielne skrócenie bransolety nie wpływa na utratę gwarancji. Możesz robić to poza autoryzowanym serwisem! Szczególnie zegarki typu stal-mesh są zaprojektowane w taki sposób, by każdy właściciel mógł regulować ich obwód według swoich potrzeb.

Jeśli zależy Ci na idealnym dopasowaniu bez przeróbek, zwróć uwagę na wymiary produktu już przy jego zakupie. Korzystaj ze sprawdzonych sklepów z zegarkami. To istotne, ponieważ jakość materiału wpływa na komfort noszenia czasomierza i jego dopasowanie do ręki. Znane i cenione marki podchodzą do swoich wyrobów z większą precyzją i stosują solidne zapięcia, które nie niszczą się przy intensywnym użytkowaniu i ewentualnej regulacji.

 

Modne zegarki na bransolecie

Chcesz dopasować swój czasomierz do obwodu nadgarstka? Teraz już wiesz, jak skrócić bransoletę w zegarku. Skorzystaj z naszych porad i ciesz się idealnie wyregulowaną ozdobą. Jeśli potrzebujesz więcej porad, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci znaleźć odpowiedni zegarek, a w razie potrzeby zapewnimy profesjonalny serwis.

Zegarmistrzowie, którzy wiedzą, jak naprawić zarówno nowoczesny szwajcarski zegarek, jak i antyczny Breguet, są wyjątkowi. Taki rzemieślnik musi rozumieć różne systemy zegarowe, umieć nie tylko wymienić uszkodzone części na części fabryczne, ale często sam je wykonać. Dlatego tacy specjaliści są nadal poszukiwani na rynku pracy. Oferty pracy w województwie śląskim, zwłaszcza pracę w Katowicach, dla zegarmistrzów i różnych innych rzemieślników można znaleźć na portalu Jooble.

Etykiety