Zegarki wojskowe, bądź militarne powinny być niezawodne, zapewniać komfort użytkowania i dawać poczucie bezpieczeństwa. I chociaż kierowane są do funkcjonariuszy służb specjalnych oraz żołnierzy, a także myśliwych, alpinistów… to coraz częściej sięgają po nie ‘zwykli’ ludzie nie związani z takimi zajęciami. Jeśli jednak zależy nam na zachowaniu najważniejszych parametrów określających zegarek jako przydatny w terenie musimy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Zapraszamy do lektury.
Wybór zegarka, szczególnie czasomierza do zadań specjalnych nie jest w gruncie rzeczy taki prosty, chociaż dzisiaj mamy do czynienia z bogatą paletą modeli oferowanych na rynku, dobranie odpowiedniego urządzenia może okazać się czasochłonne. Musi być jednak przemyślane, abyśmy mogli cieszyć się i wykorzystywać funkcje na jakich nam najbardziej zależy dostosowując je do naszych potrzeb.
Pierwszym, podstawowym parametrem nad jakim trzeba się pochylić jest oczywiście rodzaj i jakość baterii w naszym urządzeniu. Bardzo dobrym wyborem może okazać się bateria hybrydowa z zasilaniem solarnym ładującym wbudowany wielko pojemnościowy akumulatorek. Zapewni nam to długotrwałe, nieprzerwane działanie gdy zabraknie nam światła i dodatkowo daje możliwość ponownego naładowania w naturalnych warunkach. Powinniśmy unikać zegarków wyposażonych w niewielkich rozmiarów mechanizmy kwarcowe, gdyż ich praca może okazać się zbyt krótka, szczególnie gdy mowa o rozbudowanych funkcjach, czy chociażby GPS.
Projekt powinien być jednolicie spójny i przemyślany. Im więcej rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo urządzenia, tym lepiej. Szkiełko? Mineralne, ale wzmacniane. Materiały powinny być odporne na ścieranie, pękanie, wysokie i niskie temperatury. Gabaryty także są dosyć ważne, zegarek powinien być duży, czytelny, ale musi także zachowywać balans poprzez niską wagę i wysoką ergonomię.
Kolejna bardzo istotna kwestia, której nie powinniśmy pomijać to klasa wodoszczelności. Powinna ona wynosić przynajmniej 10 ATM, najbardziej optymalny pułap to jednak 20 ATM. Zapewni nam to protekcję przed wodą nawet w najgorszych warunkach i przy intensywnych zmianach ciśnienia.
Odczyt czasu, data i pora dnia to jednak nieco za mało dla zegarków militarnych. Powinniśmy się w tym miejscu zastanowić nad tym czego będziemy potrzebowali najbardziej. Określić w jakich warunkach możemy znaleźć się najczęściej. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań – począwszy od barometru, dostarczającego danych o ciśnieniu atmosferycznym, wysokościomierzy, kompasie, rozbudowanym stoperze, alarmach burzowych itp.
Pamiętajcie GPS jest bardzo przydatną funkcją, pozwala w bardzo szybki sposób pozyskać współrzędne naszej aktualnej lokalizacji wykorzystując różne formaty, również militarno-zbrojne. Pozwala również na perfekcyjne przemieszczanie się po wcześniej ustalonych trasach. GPS jest jednak funkcją, która naprawdę mocno ogranicza żywotność naszej baterii, dlatego warto przemyśleć czy jest koniecznością, czy może nam w pewnym momencie zaszkodzić. Często w tą funkcję wyposażone są także popularne smartwatche, jednak one niekonicznie muszą się nadawać jako zegarki militarne.
Nie dajcie się zwieść, wygląd zewnętrzny także ma znaczenie! Zegarek przeznaczony do ciężkich militarnych misji powinien potrafić wtapiać się w otoczenie. Ciemna kolorystyka znacząco pozwala uzyskać pożądany efekt. Część modeli dostępnych na rynku posiada również gotowe wersje kolorystyczne w postaci kamuflażu. Pamiętajcie jednak, że w zależności od terenu właściwości kamuflujące mogą się różnic. Lepiej wybierać uniwersalne rozwiązania, gdy nie jesteśmy pewni miejsc, w których możemy się znaleźć.
Najważniejszy jest plan i dobre podejście do sprawy. Jeśli będziemy działać według kryteriów jakie sobie ustalimy nie zawiedziemy się wyborem czasomierza do celów wojskowych. Wiele służb kieruje się właśnie tymi kryteriami. Zapraszamy Was do zapoznania się z ofertami takich marek jak Casio, gdzie w kolekcji G-Shock możemy znaleźć kilka pasujących modeli, które dzięki autorskiemu systemowi Shock resist zapewniają bezpieczeństwo pracy mechanizmu.